Zoom’n’Joy

Objednávky na telefonu   +420 737 004 919

Po - Pá: 9:00 - 17:00

Rychlé dodání po celé České republice

Nové produkty
Filtr Explore Scientific světle modrá N82A 1,25" 390 Kč vč. DPH

zoom-n-joy.cz » Články » Články a další užitečné materiály o mikroskopech » Jak funguje apertura čoček objektivu na mikroskopu?

Jak funguje apertura čoček objektivu na mikroskopu?

apertura čoček objektivu na mikroskopuČočka objektivu je součástí optického systému mikroskopu, který vytváří zvětšený obraz. Při nákupu dalších čoček objektivu uživatelé obvykle věnují pozornost síle zvětšení, protože tento faktor má přímý vliv na funkci zvětšování u optického nástroje. Další specifikace, která by měla být brána v úvahu při výběru tohoto příslušenství, je numerická apertura čoček objektivu mikroskopu.

Abyste se dozvěděli, co znamená tento parametr, podívejte se plášť čoček objektivu. Měly by tam být uvedeny údaje jako například „100/1,25 oil 160/0,17“. Vykládají se takto:

Tato čísla se mohou lišit od modelu k modelu, ale jejich pořadí zůstává stejné. Nejprve se zobrazuje zvětšení čoček objektivu a poté apertura (po lomítku). Zdůrazňujeme, že máme na mysli numerickou aperturu (úhlová apertura není nikde označena). Numerické a úhlové apertury jsou spojeny složitým matematickým vzorcem.

Co je numerická apertura mikroskopu (čočky objektivu)? Tato hodnota uvádí rozlišovací schopnost mikroskopu při použití určitých čoček objektivu. Čím větší je hodnota numerické apertury, tím podrobnější jsou detaily, které mikroskop přenáší v ostrém stavu. Podívejme se na dvě čočky objektivu: 40/0,65 a 40/1,3. Obě příslušenství mají stejné zvětšení 40x, ale budeme pozorovat ostřejší obraz s použitím čoček objektivu s aperturou 1,3. Budeme schopni studovat i jemné nuance mikrostruktur a více rozdílů mezi těsně umístěnými prvky vzorků. Čočky objektivu 40/0,65 vytvářejí rozmazanější obraz než čočky s objektivem 40/1,3. Vezměte prosím v úvahu, že hodnota numerické apertury je při nízkém zvětšení méně významná. Tento faktor by měl být brán v úvahu pouze při výběru čoček objektivu s 40násobným a vyšším zvětšením.

Náš online obchod nabízí bohatý výběr spolehlivých mikroskopů pro přesné a pohodlné studium mikroskopických sklíček. Prozkoumejte mikro-svět s kvalitními optickými nástroji!

Červenec 2018
Zoom'n'Joy

Jakákoli reprodukce tohoto materiálu za účelem veřejné prezentace na libovolném nosiči informací a v jakémkoli formátu je zakázána. Na tento článek se můžete odvolávat formou aktivního odkazu na stránky www.zoom-n-joy.cz.

Výrobce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění změnit ceny, sortiment a specifikace výrobků, případně ukončit jejich výrobu a prodej.